Informacja dotycząca pogorszenia się jakości wody na ul. Jaraczewskiej w Goli
W związku z otrzymanym w dniu dzisiejszym (tj. 29.03.2024 roku) zgłoszeniem dotyczącym złej jakości wody na sieci wodociągowej w miejscowości Gola, na ul. Jaraczewskiej, Komunalny Zakład Budżetowy w Jaraczewie informuje, że natychmiast po zgłoszeniu podjęto działania zmierzające do dokładnego ustalenia potencjalnych przyczyn pogorszenia się jakości wody oraz ich wyeliminowania.
Pracownicy Zakładu, którzy udali się pod wskazany adres na ul. Jaraczewskiej nie stwierdzili zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej. Na miejscu spuszczono wodę
z hydrantu, dodatkowo udano się na zmodernizowaną Stację Uzdatniania Wody w Jaraczewie, gdzie potwierdzono, że jakość produkowanej wody pitnej spełnia swoje określone wymagania.
Ustalono, że pogorszenie jakości wody pod wskazanym adresem spowodowane było zanieczyszczeniem wewnętrznej instalacji wodociągowej nieruchomości, na której pojawiło się wspomniane nieprawidłowe zabarwienie .
Ponadto Komunalny Zakład Budżetowy przypomina, że w godzinach nocnych na całym wodociągu Jaraczewo prowadzone są prace związane z czyszczeniem sieci wodociągowej. Nocne płukanie sieci wodociągowej pozwala na usunięcie wszelkich nieczystości, co zapewnia klarowność i czystość wody w kranach naszych Odbiorców. Obecnie jest to jedno
z kluczowych działań w zakresie utrzymania jakości dostarczanej wody.
Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że zmodernizowana Stacja Uzdatniania Wody w Jaraczewie poprzez zastosowaną nowoczesną technologię procesu koagulacji, produkuje czystą i spełniającą najwyższe standardy jakości wodę. Co więcej, stacja wyposażona jest w lampę UV, która zapewnia również, że woda, która jest dostarczana do naszych Odbiorców jest pozbawiona wszelkich bakterii.
Mając na uwadze powyższe, chcielibyśmy poinformować naszych Odbiorców, że wśród najczęściej występujących powodów nieprawidłowego zabarwienia wody można wskazać awarie sieci wodociągowej, odcięcie dopływu wody na jakiś czas (np. podczas wymiany wodomierza), wysoki stopień skorodowania rur wewnętrznej instalacji wodociągowej na nieruchomości lub nagromadzony w niej osad. Nietypowa barwa wody może się również pojawić, jeśli główny zawór w budynku był zakręcony przez dłuższy czas. Dotyczy to na przykład budynków gospodarczych lub ogrodowych punktów czerpalnych zamykanych w okresie zimowym. W takim przypadku należy odkręcić kran i poczekać aż kolor wróci do normy. Jeżeli natomiast jedynie ciepła woda ma nieakceptowalny kolor,może to oznaczać, że problem dotyczy podgrzewacza. Innym powodem mogą być utrudnienia w dostępie do wody związane z pracami modernizacyjnymi lub remontowymi prowadzonymi na sieci wodociągowej – jednak o występowaniu takich sytuacji za każdym razem KZB informuje swoich Odbiorców.